New Customer?
If you would like to apply for a trade account with Treadway, please download and complete the trade account application form here.
If you would like to apply for a trade account with Treadway, please download and complete the trade account application form here.
The 5.50-8 steel rim with an integral 25 mm ball bearing is designed for compact trailers and turf equipment where simple, hub-free mounting is required. This rim allows direct axle fitment without the need for a separate hub, making it ideal for light-duty and low-speed applications.
Triple coating on top of durable steel allows for longer lasting performance, even under the harshest conditions.
Key Features
Applications
Inclusions
| Bore Diameter: | 25mm |
| Rim Offset: | Zero |
| Wheel Type: | Integral Bearing |
| Bore Width: | 86mm |
| Colour: | Silver |
| Rim Size: | 5.50-8inch |
| Width: | 5.5 |
| Bearing/Bush: | H/S Sealed B.Brg. |
| Bearing Type: | Sealed Ball Bearing |
| Brg/Bush I.D.: | 25mm |
| Inner Diameter: | 25mm |
| Material: | Steel |
| PCD: | Silver |
| Rim Diameter: | 8inch |
| Rim Width: | 5.5inch |
| Type/Finish: | Painted |